Search
Essence-H 56-60 in. W x 60 in. H Semi-Frameless Bypass Tub Door
By: DreamLine
Item
TDEH60W600
Starting at:
$600.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Essence-H is a semi-frameless sliding bypass shower or tub door with a modern, elegant design and a striking look. The Essence-H has thick tempered glass combined with sleek rollers for smooth gliding action. SafeClose bumper guides offer glass safety and operational security for the Essence-H. DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant glass coating provides superior protection from stains and easy maintenance. Step into a stunning oasis every time you shower! Choose DreamLine for the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 60 in. H
- Door walk-in: 23-1/4 - 27-1/4"
- Double sliding bypass configuration allows entry to the shower from left or right side
- Specially designed rollers create a smooth, quiet gliding operation
- Dual towel bars double as handles on each panel
- Quality 5/16 in. (8 mm) thick certified clear tempered glass
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Aluminum 3 in. wall profiles accommodate up to 1/4 in. for out-of-plumb (uneven) walls; SafeClose bumper guides within each wall profile
- Top and bottom guiderails can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, Wall Kits, etc.)
- Minimum threshold depth of 2 3/4 in. is required for proper installation
- Professional installation recommended
- Product Warranty: Limited Lifetime Warranty
- Drilling into the threshold is required for installation of this product
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Essence-H |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Handle Style | Bar |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Aluminum |
| Minimum Threshold Required | 0.6666666666666666 |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56-60" W x 58" x H |
| Walk-In Opening | 23-1/4" - 27-1/4"" |
| Weight | 125.66 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form