Search
Costera Resin Double Ended Gloss Tub with Thermostatic Shower Set
By: Randolph Morris
Item
COSTERA-THERMO-PKG-RD12-C
Starting at:
$2,559.00
Up to 40% off – Discount included
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Package includes Costera 59 Inch Resin Double Ended Gloss White Tub, and Thermostatic Concealed Tub & Shower Faucet Set with Handheld Shower.
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- Thermostatic and pressure balanced. Keeps shower temperature +-1 degree Celsius
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Costera |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Finish | Gloss White |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Faucet Height | 37-3/4" |
| m2_faucet_style | Contemporary |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Gloss White |
| Flow Rate | 4.73 gpm |
| Handle Style | Round |
| Handshower Flow Rate | 1.4 gpm |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Height | 21-5/8" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 59-1/2" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 59-1/2" L x 30" W x 21-5/8" x 21-5/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Rod Diameter | 1-1/8" |
| Tub Seating Area | 46" L x 22-7/8" W |
| Shape | Oval |
| Shower Arm Length | 15-3/4" |
| Shower Arm Included | Yes |
| Showerhead | Rain |
| Showerhead Dimensions | 9-7/8"" |
| Soaking Depth | 14" |
| Spout Reach | 9" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 45 gallons |
| Weight | 180 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form