Search
Costera Resin Double Ended Matte Tub
By: Randolph Morris
Item
RMBB2-S
Starting at:
$2,529.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The sleek oval shape of the Costera Solid Surface Tub is perfect for a modern or transitional style bathroom. Constructed of premium resin material, this luxurious bathtub has a solid, scratch-resistant surface. The smooth surface is warm to the touch and boasts exceptional heat insulation, keeping the water warm for the length of your bath.
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- View all Solid Surface Tub Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 59", 67" |
|---|---|
| Collection | Costera |
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Stone Composite |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 46" L x 22-7/8" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
Product Features
Resources
Login and Registration Form