Search
Grace Cast Iron Double Slipper Tub - Rim Faucet Drillings - Lion Paw Feet
By: Randolph Morris
Item
RMDS7LP
Starting at:
$1,804.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
With its gently sloped ends, the Grace Cast Iron Clawfoot Tub has a double slipper design for a luxurious soak at either end of the oval tub. Resting upon elegantly detailed lions paw feet, this cast iron clawfoot tub is the perfect addition to your master bathroom. Whether you’re a connoisseur of unique tubs or are just curious about vintage home decor, this double-slipper tub is a must-see.
OVERVIEW
- 61 Inch Overall Dimensions: 61" L x 30" W x 29-1/2" H, Seating Area: 35-2/5" L x 16-1/3" W, Soaking Depth: 15"
- 72 Inch Overall Dimensions: 72" L x 30-1/5" W x 30-2/3" H, Seating Area: 43-1/3" L x 16-1/5" W, Soaking Depth: 15"
- Premium porcelain enamel over cast iron construction
- Excellent heat retention
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 61", 72" |
|---|---|
| Collection | Grace |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Installation Type | Freestanding |
| Installation Video | Click here for foot installation video |
| Material | Cast Iron |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15" |
| Style | Clawfoot, Double Slipper |
Product Features
Resources
Login and Registration Form