Search
Heritage 60 Inch Cast Iron Clawfoot Tub Package with British Telephone Faucet with Fixtures - White / Chrome Feet & Fixtures
By: Randolph Morris
Item
SAVINGSPACKAGE01RC
$1,650.00
Up to 40% off – Discount included
Ships Free - Call or Chat for Availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Heritage Cast Iron Clawfoot Tub Package is one of our most popular classic tub packages. Featuring a porcelain interior and smooth white finish resting on chrome ball and claw feet, this classic roll tub bathtub will add charm to a traditional bathroom. The British telephone faucet in chrome is a classic touch, as well as its spacious 54 gallon capacity for long soaks.
OVERVIEW
- Package includes: 60-inch Classic Cast Iron Clawfoot Tub, English Telephone Tub Faucet, Chain & Stopper Drain, and Supply Lines with Supply Stops.
- Premium porcelain enamel over cast iron construction
- Excellent heat retention
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Heritage |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Feet Type | Ball & Claw |
| Filled Weight | 785 lbs |
| Finish | White |
| Fixture Finish | Chrome |
| Foot Finish | Chrome |
| Height | 23-1/2" |
| Installation Type | Freestanding |
| Installation Video | Click here for foot installation video |
| Length | 60-1/2" |
| Material | Cast Iron |
| Overall Dimensions | 60-1/2" L x 30" W x 23-1/2" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Tub Seating Area | 35" L x 18" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 13-3/8" |
| Style | Classic, Clawfoot |
| Water Capacity | 54 gallons |
| Weight | 335 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form