Search
DreamLine Cornerview 40 7/16 inch D x 40 7/16 inch W x 72 inch H Framed Sliding Shower Enclosure
By: DreamLine
Item
SHEN-8140400
Starting at:
$670.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Cornerview sliding shower enclosure provides a modern solution to maximize space with a corner installation and center opening design. The Cornerview has a straight edged style that provides a comfortable showering space. The Cornerview can fit into virtually any corner, making it perfect for smaller bathrooms. Instantly upgrade the look and feel of your bath space with the Cornerview sliding shower enclosure. Choose DreamLine for the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 40 7/16 in. D x 40 7/16 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 20 3/4 in.
- Two sliding panels, with two stationary panels on sides meet to create corner walk through
- Perfect for smaller spaces where a swing door will not work
- Anodized aluminum wall profiles allow up to 1/2 in. adjustment per side for out-of-plumb (uneven walls)
- 5/32 in. (4 mm) certified clear tempered glass
- Full length magnetic door latch for water tight closure
- Optional matching SlimLine shower base available: Model DLT-1042420 (sold separately)
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, acrylic back walls, etc.)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Cornerview |
| Depth | 40-7/16" |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Type | Sliding |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Framed |
| Glass Thickness | 0.1562" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Not Applicable |
| Height | 72" |
| Installation Type | Corner |
| Length | 40-4/9" |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 1 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 41" - 50" |
| Overall Dimensions | 40-4/9" D x 40-4/9" W x 72" H |
| Walk-In Opening | 20 3/4" |
| Weight | 88 lbs |
| Width | 40 7/16" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form