Search
Atwell 30 Inch Modern Console Vanity with Rectangular Undermount Sink - Gray
By: Randolph Morris
Item
RM368RGY-SWH
$1,119.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Features a single rectangular undermount sink
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Top & Sink Included: Yes
- Backsplash Included: Yes
- Faucet Included: No
- Soft-close drawer system
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Atwell |
|---|---|
| Counter Thickness | 3/4" |
| Countertop Finish | White Carrera Marble |
| Depth | 21-5/8" |
| Drain Included | No |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | 8" |
| Finish | Gray |
| Height | 32-5/8" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 29-1/8" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Mirror Included | No |
| Width | 30 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 29 1/8" L x 21 5/8" W x 32 5/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 17-1/2" L x 12-1/4" W x 7-1/2" D |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Undermount |
| Style | Coastal, Traditional, Transitional |
| Vanity Top | Marble |
| Weight | 177 lbs |
| Width | 21 5/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form