Search
Pull Down Bridge Kitchen Faucet
By: Randolph Morris
Item
RMACB1045-5S
Starting at:
$199.00
10% off with code TRENDY
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Lead free solid brass construction ensures durability and reliability
- Pull down system with 3 function sprayer offers smoother operation and easy movement
- Features a 59" braided hose
- NSF Certified Cartridge
- Quick Connection Installation
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Connections | Flexible supply lines with 3/8" compression fittings |
|---|---|
| Counter Thickness | 2-1/4" |
| Faucet Centers | 8" |
| Faucet Height | 18" |
| Flow Rate | 2.5 gpm at 60 PSI |
| Handle Style | Cross |
| Installation Type | Bridge, Widespread |
| Material | Solid Brass |
| Promotional Code | 10% off with code TRENDY |
| Spout Height | 9-5/7" |
| Spout Reach | 9" |
| m2_spray_type | Pull-Down |
| Weight | 8 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form