Search
Vertical Solid Surace Fluted Vessel Sink
By: Randolph Morris
Item
RMTW-VS8681-WH
$299.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Sleek Rectangular design with Non-porous surface
- Curved design allowing water to drain easily and easy to clean
- Matte White pop-up drain included & ready to be combined with your favorite vessel sink faucet
- Above-Counter Installation allows you to update your bathroom sink without replacing the entire vanity
- Ready to be paired with your favorite vessel sink faucet
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability
- Positioned with a central drain for optimal functionality
- Designed for minimal maintenance and durability
- Easy-to-install design suitable for DIY and professionals
- Elevated space-saving design
- Made to withstand daily use and maintain its pristine appearance
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 2.375 |
|---|---|
| Certification | UPC |
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 1 3/4" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 2-3/8" |
| Inside Dimensions | 20-3/4" W x 14-3/16" D x 1-7/8" H |
| Length | 21-3/4" |
| Material | Solid Surface |
| Overall Dimensions | 21-1/4" L x 14-1/4" W x 2-3/8" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Rectangle |
| Sink Finish | Matte White |
| Weight | 45 lbs |
| Width | 14 1/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form