Search
Mason Hill Collection Exposed Cross Handle Shower Set with Handshower
By: Randolph Morris
Item
RMHL2-S
Starting at:
$595.00
10% off with code JULY10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Discover the Mason Hill Exposed Bathroom Shower Set and experience a relaxing, spa-like rain shower bathroom in the comfort of your own home. Constructed of solid brass, this bathroom shower fixture resists tarnishing and is built to last. Premium features include cross handles with porcelain inlays and a porcelain handheld shower. Complete the look of your bathroom shower with other products from the Mason Hill Collection.
OVERVIEW
- Shower set complements the entire Mason Hill Collection
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Resistant to tarnish and corrosion, thanks to a premium finish
- Features a porcelain handheld shower
- Integrated hand shower prevents backflow
- Includes metal cross handles for an elegant vibe
- Metal cross handles boast an attractive porcelain inlay
- Available in a variety of finishes
- Luxurious rainfall shower head
- Creates an upscale aesthetic with old-world charm
- High quality materials guarantee a frictionless shower experience
- Expertly crafted for both form and function
- Enjoy a spa-like experience in your own home
- Easy installation with a secure wall mount
- Mimics designer fixtures for a fraction of the cost
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Mason Hill |
|---|---|
| Connections | 1/2-14 NPT |
| Faucet Centers | 7" |
| Handle Style | Metal Cross |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Height | 37-15/16" |
| Installation Type | Wall Mount |
| Promotional Code | 10% off with code JULY10 |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Showerhead Reach | 17-5/16" |
| Valves | Ceramic quarter-turn |
| Wall Support Length | 13" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form