Search
60 x 32 Stone Shower Base - Concrete
By: Randolph Morris
Item
RMDP-9-6032-15
$1,049.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The concrete shower base is the perfect starting piece for your walk-in shower. Constructed of a combination of natural and man-made materials, this shower base is easy to install and features an anti-slip gel coating for added safety. The shower tray can be installed flush against the floor or above the floor.
OVERVIEW
- Constructed from a premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Highly resistant to scratches and impacts
- Anti-slip surface ensures safety while showering
- Resistant to chemical agents, reducing the appearance of surface stains
- 100% waterproof - will not absorb water
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Depth | 32" |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Size | 2" |
| Finish | Concrete |
| Height | 1-1/8" |
| Includes | Tile flange |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 60" |
| Material | Stone Composite |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 60" L x 32" W x 1-1/6" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Rectangle |
| Size | 60 x 32 |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form