Search
Marla 63 Inch Acrylic Drop-in Universal Drain Bathtub - White
By: Aquatic
Item
W55AIR6334TO-WH
$1,249.00
15% off with code VIP15
Ships Free - In 5-10 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Refine your space with the exquisite Aquatic Marla bathtub, designed to enhance your bathroom with sophistication and style. This drop-in tub showcases a graceful oval shape and an elevated headrest, seamlessly merging charm with comfort. A pre-leveled wooden base ensures a cohesive installation, while the stain-resistant finish helps preserve the tub's beauty. Immerse yourself in the spacious Marla bathtub and enjoy extended, luxurious soaks.
OVERVIEW
- Deep, ergonomic oval bathing well
- Raised headrest for increased comfort
- Universal drain configuration, makes it easy to fit into a variety of bathroom layouts
- Proudly made in the United States
- Slip-resistant textured floor for safety
- Premium cast acrylic surface
- Easy to clean and stain-resistant
- Timeless white color
- Limited lifetime warranty for your peace of mind
- Sculpted armrests for extra comfort
- Pre-leveled wood base makes installation easier
- One-piece bathtub with integrated tiling flanges simplifies installation and creates a seamless, cohesive look
- Accepts a standard waste overflow, use code-compliant 1.5" drain pipe (sold separately)
- CSA, IMPAO
- Deep sump height: 16.25in.
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Depth | 63" |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Location | End |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 34" |
| Installation Type | Drop-In |
| Length | 63" |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 63" L x 34" W x 22" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 15% off with code VIP15 |
| Tub Seating Area | 23-7/8" W x 42-1/8" L |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 16-1/4" |
| Style | Drop-In |
| Water Capacity | 63 gallons |
| Weight | 191 |
| Width | 22" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form