Search
Mason Hill Collection Freestanding Faucet
By: Randolph Morris
Item
RMHDSF-S
Starting at:
$714.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Freestanding supply lines with shut-off valves included
- Drain Sold Separately
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Connections | 1/2" IPS |
|---|---|
| Faucet Centers | 3-3/8" Bathroom Floor |
| Finish | Brushed Nickel |
| Handle Style | Porcelain Lever |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Handshower Included | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Reach | 3-5/8" |
| Tub Spout Flow Rate | 3.9 gpm at 60 PSI |
| Valves | Ceramic quarter turn |
| Weight | 16 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form