Search
Mia 24 x 36 Inch Rectangle Lighted Mirror with Anti-Fog
By: Randolph Morris
Item
RMZK-M2436A4-S
Starting at:
$249.00
10% off with code JULY10
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Turn your bathroom into a luxurious oasis with our Rectangle Lighted Vanity Mirror. This elegant wall mirror with lights features front-facing LEDs, casting the perfect glow to enhance your daily routine. Easily adjust the LED bathroom mirror's lighting intensity with the convenient touch sensor, which customizes your environment to suit any task. Even after the steamiest showers, the anti-fog functionality keeps your reflection crystal clear for elevated convenience. Designed for sleek wall-mount installation, this LED lighted mirror infuses any space with contemporary style, enhancing your everyday routine.
OVERVIEW
- Rectangular lighted vanity mirror with anti-fog functionality
- Integrated LED lighting around the outer rim of the mirror
- Touch sensor for easy light activation and adjustment
- Dimmable LED lighting offers adjustable brightness
- Built-in defogger clears condensation for a clear view
- Tempered glass mirror offers enhanced safety and durability
- Designed to work with the main bathroom light source
- Frontally illuminated to aid with grooming
- Features a space-saving wall mount design
- Provides 3000-6400 lumens for the perfect brightness
- Frame is crafted from durable stainless steel
- Includes mounting hardware for an easier installation
- Mirror is copper-free for corrosion resistance
- Features sleek clean lines for added style
- Includes a 110V plug for a quick and easy setup
- Adds a contemporary aesthetic to your bathroom
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | IP 44/UL |
|---|---|
| Collection | Mia |
| Depth | 1-3/8" |
| Height | 36" |
| Input | 110V/50Hz |
| Length | 24" |
| Material | Glass / Metal |
| Mirror Dimensions | 24" W x 32" H x 1-3/8" D |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Output | 3000-6400 Lumens |
| Overall Dimensions | 24" W x 36" H x 1-3/8" D |
| Promotional Code | 10% off with code JULY10 |
| Switch Type | Plug-In |
| Temperature | 104 degrees F |
| Watts | 79.2 |
| Weight | 18 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form