Search
Isabella Collection Oval Above Mount Basin with Integrated Bowl - White
By: Whitehaus Collection
Item
WHKN1016A
$584.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Crafted from the highest quality vitreous china
- Smooth seamless design
- Above mount oval basin with integrated oval bowl
- Center drain and chrome overflow
- Drain not included
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Location | Center |
|---|---|
| Faucet Centers | Single Hole |
| Finish | White |
| Height | 5-7/8" |
| Inside Dimensions | 19-1/4" x 12-1/4" x 4" |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 24" |
| Material | Vitreous China |
| Width | 21" - 25" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 24" L x 12-1/4" W x 5-7/8" H |
| Overflow | Yes |
| Shape | Oval |
| Sink Style | Vessel |
| Weight | 22 lbs |
| Width | 12 1/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form