Search
30 Inch Cast Iron High Back Farm Sink
By: Randolph Morris
Item
CASTSINK30
Starting at:
$1,345.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
This 30-inch cast iron high-back farm sink from Randolph Morris is available in a wide variety of colors to complement every style of modern kitchen. Additionally, this high-back farm sink is easy to clean and is coated with a layer of porcelain enamel for added durability and brilliance through the years.
OVERVIEW
- Constructed of heavy-duty cast iron
- Coated with a layer of porcelain enamel to ensure resistance to chipping and cracking
- High-gloss finish
- Can be mounted to the wall or in a vanity
- Mounting brackets included
- Custom painted products are special order items and are non-returnable and non-cancelable once started
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 6.5 |
|---|---|
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | 8" Wall Mount |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Cast Iron |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 30" W x 20" L x 18" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Style | Wall Mount |
| Weight | 150 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form