Search
DreamLine Unidoor-X 57-57 1/2 in. W x 72 in. H Frameless Hinged Shower Door
By: DreamLine
Item
D1272434
Starting at:
$860.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Unidoor-X is a frameless shower door, tub door or enclosure that features a luxurious modern design, complementing the architectural details, tile patterns and the composition of your bath space. Unidoor-X showcases sleek, clean lines to enhance any shower space, creating a stunning appearance. DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant glass coating adds superior protection from stains and is nearly maintenance-free. Unidoor-X is part of DreamLine Unidoor collection, the most versatile line of shower doors and enclosures on the market.
OVERVIEW
- Model Size: 57-57 1/2 in. W x 72 in. H
- Walk-in opening: 26 in.
- Configuration: 6 in. Hinged panel with attached Shower Door and 24 in. W x 34 in. H Inline Buttress panel
- Hinged and Inline panels are attached to the wall by 1 in. anodized aluminum U-channel
- 1/2 in. width or out-of-plumb adjustment available within U-channel on Inline panel side
- 1/4 in. out-of-plumb adjustment available within U-channel on Hinged panel side
- Reversible for a right or left door opening to fit your specific layout
- Premium 3/8 in. (10 mm) thick certified clear tempered glass for a luxurious look
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Frameless glass design to give an open and airy feel to your shower space
- Solid brass glass-to-glass self-closing hinges
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Professional installation recommended
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty. (Oil Rubbed Bronze and Satin Black finishes limited to 1 (one) year warranty)
- Drilling into the floor threshold and top of buttress wall is required for installation of this product
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Unidoor-X |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Hinged |
| For use with | Alcove Shower Base |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Square |
| Material | Glass / Metal |
| Minimum Threshold Required | 5/8" |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 57-57-1/2" W x 72" H |
| Walk-In Opening | 26" |
| Weight | 143 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form