Search
TilePrime 34 in. D x 60 in. W x 3 in. H Single Threshold Shower Base, Right Drain
By: DreamLine
Item
DTP-113460
$0.00
Free Shipping Eligible - Select Option for Availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine TilePrime bases are ready to install, tileable shower bases that are factory sloped, waterproofed, and pre-installed with a perimeter flange and a raised entry shower threshold for quick and easy installation. The TilePrime features a single-piece, solid core construction and seamless design that is 100% waterproof and guaranteed not to leak. Install tile directly onto the shower base surface for a custom look and feel of your shower space. Choose DreamLine TilePrime shower bases for quick and easy renovation or new construction projects!
OVERVIEW
- Base Type: Single Threshold
- Base Size: 60 in. W x 34 in. D x 3 in. H
- Drain Location: Right
- Tileable: Tile must be installed directly onto the shower pan surface, using any standard tile adhesive
- Waterproof and Leak Proof
- Scratch and impact resistant
- Solid core contstruction with intergrated flanges and curb
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | TilePrime |
| Depth | 34" |
| Drain Included | No |
| Height | 3" |
| Length | 60" |
| Material | Composite |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 60" W x 34" D x 3" H |
| Weight | 51 lbs |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form