Search
Black Nickel Hawthorne Sink - Black Nickel
By: Thompson Traders
Item
BNRWR
$886.00
Ships Free - in 2 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Round hand crafted copper sink by Thompson Traders
- Black nickel finish
- Hand crafted by skilled artisans
- Includes FREE color matched solid brass grid drain - $99.00 Value
- No overflow
- Constructed of 16-17 gauge copper
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Size | 1 1/2" |
|---|---|
| Faucet Centers | None |
| Finish | Black Nickel |
| Gauge | 17 |
| Height | 5" |
| Inside Dimensions | 13-1/2" x 5" D |
| Installation Type | Drop-In |
| Length | 15" |
| Material | Copper |
| Width | 10" - 15" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 15" L x 15" W x 5" H |
| Overflow | Yes |
| Shape | Round |
| Sink Style | Drop-In |
| Width | 15" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form