Search
DreamLine Prism 36 inch D x 36 inch W x 74 3/4 inch H Frameless Neo-Angle Pivot Shower Enclosure and Shower Base Kit
By: DreamLine
Item
DL-6030-S
Starting at:
$940.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Prism neo-angle shower enclosure features a corner design and a modern shape that is the perfect complement to any bathroom. The Prism maximizes space and creates an open appearance with a frameless glass design and outstanding style. Glass is treated with DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating for water to bead and roll off, making upkeep a breeze. Stainless steel pivot bars provide durability and stability reinforcement and a full length magnetic door latch creates water tight closure.
OVERVIEW
- Kit Includes: Prism Enclosure and SlimLine Neo-Angle Shower Base
- Kit Size: 36 in. D x 36 in. W x 74 3/4 in. H
- Walk-In Opening: 22 3/16 in.
- Adjustment: up to 3/8 in. per side for width or out-of-plumb (uneven walls)
- Premium 3/8 in. (10 mm) thick certified tempered glass
- Reversible for a right-hand or left-hand door opening
- Shower Base: Low-profile threshold design for easy entry and exit
- Slip-resistant textured floor pattern for safe showering
- Glossy acrylic finish is scratch and stain resistant
- Reinforced with fiberglass for durability and strength
- Integrated tile flange for water leak prevention
- DreamLine shower bases are cUPCÂ certified
- Bases must be installed direct-to-stud; Shower enclosures or doors require finished (tiled) walls
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Warranty for shower enclosure and base; Three (3) Year Limited Warranty for All Hardware Finishes.
- Professional installation recommended
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Testing | Testing 1 |
|---|---|
| Collection | Prism |
| Depth | 36" |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Center |
| Door Type | Pivot |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Corner |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 74-3/4" |
| Installation Type | 2-Wall Corner |
| Material | Tempered Glass |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 36" D x 36" W x 74-3/4" H |
| Shape | NeoAngle |
| Walk-In Opening | 22 3/16" |
| Weight | 231 lbs |
| Width | 36" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form