Search
Elegance Corner Glass Shower Shelf
By: DreamLine
Item
GLSH-4100-S
Starting at:
$120.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Brighten up your shower space with elegant glass shelves from DreamLine. Durable 5/16-inch thick glass shelf is supported by stainless steel brackets available in 4 finishes to coordinate with any bathroom décor. The discreet mounting hardware allows for quick installation to glass, tile, or drywall. Choose DreamLine for the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Multiple installation options including glass-to-glass, wall-to-glass, and wall-to-wall
- Discreet mounting hardware for a seamlessly integrated design
- Can be mounted to glass, tile, or drywall
- If installing to glass, 1/2-inch mounting holes must be factory pre-drilled
- Designed for use with 5/16-inch or 3/8-inch panel glass
- Heavy-duty stainless steel and tempered glass construction
- Includes installation hardware
- Not intended for installation on tub or shower surrounds or back walls
- After each use, wipe off glass and hardware using a soft cloth
- Installation by an experienced plumber is recommended
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Elegance |
|---|---|
| Depth | 7-7/8" |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Glass Type | Clear |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Glass / Metal |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Weight | 3 lbs |
| Weight Capacity | 5 lbs |
| Width | 11 7/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form