Search
Ainsley 71 Inch Freestanding Double End Tub
By: Randolph Morris
Item
RMA92-S
Starting at:
$799.99
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Enjoy the luxurious comfort of the Ainsley Double-Ended Freestanding Tub. The double-ended design and curvaceous sides allow for comfortable lounging from either end. With its curves and contemporary design, the Ainsley is the perfect addition to a modern bathroom suite. Pair with a freestanding or wall-mounted faucet to complete the look.
OVERVIEW
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Features adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Optional: Our specially designed spray foam insulation blend adds an extra layer of warmth to the inner wall of the tub, vastly extending your relaxing bathing experience. Please allow an additional 5 to 10 days for production time.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Ainsley |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 71" |
| Material | Acrylic |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 13-3/4" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Weight | 88 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form