Search
Charisma-X 44 - 48 in. W x 76 in. H Frameless Bypass Sliding Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-134876X
Starting at:
$699.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Model Size: 44 - 48 in. W x 76 in. H
- Walk-in opening: 18 3/4 - 22 3/4 in.
- Double sliding bypass configuration allows entry to the shower from left or right side
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant coating
- Upper and lower guiderails can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- Wall profiles accommodate up to 3/8 in. for out-of-plumb (uneven walls)
- SafeStop Bumpers provide increased safety and confidence
- Two convenient towel bars double as handles on each panel
- Premium 3/8 in. (10mm) thick certified clear tempered glass
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Pictured SlimLine shower base is not included (sold separately)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Charisma-X |
|---|---|
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 76" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Aluminum, Tempered Glass, Vinyl |
| Minimum Threshold Required | 2 |
| Width | 41" - 50" |
| Overall Dimensions | 44" - 48" W x 76" H |
| Walk-In Opening | 22 .25" |
| Weight | 152 |
| Width | 48" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form