Search
Olivia 71 Inch Resin Double Slipper Matte Tub
By: Randolph Morris
Item
RMTW38
$3,195.00
10% off with code END10
Ships Free - in 5-7 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Olivia |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Finish | Matte White |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Filled Weight | 1297 lbs |
| Finish | Matte White |
| Height | 25-1/8" |
| Inside Dimensions | 54-3/8" L x 22-7/8" W |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 71" |
| Material | Solid Surface |
| Overall Dimensions | 71" L x 33-1/2" W x 25-1/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15" |
| Style | Contemporary, Double Slipper, Freestanding |
| Water Capacity | 114 gallons |
| Weight | 346 lbs |
| Width | 33 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form