Search
Aqua Fold 29 1/2 in W x 72 in H Frameless Bi-Fold Shower Door in Chrome
By: DreamLine
Item
SHDR-3630720-01
$500.00
Ships Free - in 5-10 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Aqua Fold is a Bi-Fold shower or tub screen with a modern design and a European flair. The Aqua Fold features a trackless style and a continuous self-centering pivot to add style and create an open, inviting shower space. The DreamLine Aqua Fold model will transform your bathroom with charm and style to match its functionality.
OVERVIEW
- Model Size: 29 1/2 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 45 in. (in a 48 in. opening); 57 in. (in a 60 in. opening)
- Configuration: Bi-Fold Shower Screen
- Bi-Fold design allows for a wide entry, while using minimal space
- Great choice for smaller bathrooms, where a swing or sliding door will not work
- Continuous self-centering pivot allows rotation into and out of the shower
- Quality 1/4 in. (6mm) thick certified clear tempered glass
- Anodized aluminum wall profile allows up to 3/8 in. adjustment for out-of-plumb (uneven walls)
- Reversible for a right or left wall installation to fit your specific layout
- Frameless curved glass design with a European style
- Hardware Finish: Chrome
- Pictured SlimLine shower base is not included
- Professional installation recommended
- Limited lifetime manufacturer warranty
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Aqua Fold |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bi-Fold |
| Drain Included | No |
| Finish | Chrome |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Knob |
| Height | 72" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 5/8 |
| Width | 21" - 30" |
| Overall Dimensions | 29 1/2 in. W x 72 in. H |
| Walk-In Opening | 57" |
| Weight | 58 |
| Width | 29 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form