Search
DreamStone 36 in. D x 60 in. W Base and Wall Kit
By: DreamLine
Item
BWDS60361
Starting at:
$2,889.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Model Size: 36 in. D x 60 in. W x 84 in. H
- Durable solid surface material is easy to clean and virtually maintenance-free
- Color runs completely through the material, so it will not wear away
- Base Installation: Direct to studs (Unfinished walls: Prior to backerboard, cement board, etc.)
- Product Type: Single Threshold (3-Wall Alcove)
- Drain Location: Center (See technical drawing for exact location)
- Slip-resistant circle pattern provides additional safety and resists mold and mildew
- Fit-Flo integral drain provides easy installation and fits standard size plumbing
- Wall Installation: Glue on solid surface, such as wonderboard or greenboard (not directly to studs)
- Trim-to-size panels can be cut directly on-site
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty.
- Dreamstone walls do not include corner trim pieces
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| California Prop 65 Warning | No |
|---|---|
| Collection | DreamStone |
| Depth | 36" |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Height | 84" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Made In | United States |
| Material | Solid Surface |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 253 |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form