Search
Benton 36 x 48 AcrylX Alcove Three-Piece Shower
By: Laurel Mountain
Item
LM000507
Starting at:
$2,157.99
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Attractive, easy to clean, high gloss, tile finish with diamond highlight
- Easy entry with low 4-in threshold that accommodates a shower door
- Integral comfort height seat, 2 shelves, and foot ledge
- Simple, easy, 3-piece installation from the front or rear
- ArmorCore reinforced walls for extra strength and future accessory installation
- Sturdy shower base with textured finish floor
- Premium, durable, acrylic/fiberglass construction that meets or exceeds UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, FHA
- Made in the USA with a lifetime limited warranty
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Benton |
| Drain Included | No |
| Drain Size | 2 1/4" |
| Height | 80" |
| Includes | Shower base, walls |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 48" |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Overall Dimensions | 48" W x 36" D x 80" H |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 200 lbs |
| Width | 36" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form