Search
Silas 66 Inch Acrylic Double Slipper Freestanding Tub
By: Randolph Morris
Item
RMAQ1-S
Starting at:
$1,746.99
5% off with code HOT5
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Silas Acrylic Double Slipper Freestanding Tub enhances your bathroom with serene luxury. This modern bathtub features an elegant oval shape and rear center drain, offering a refined take on the classic soaking tub. Its high-gloss, non-porous acrylic surface is not only resistant to dulling, scratching, and fading but also ensures the color remains vibrant year after year. The Silas includes six adjustable levelers to ensure stability and streamline the installation. This gorgeous acrylic tub serves as a stunning focal point in any bathroom, blending contemporary design with enduring quality.
OVERVIEW
- High-gloss, stain resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Built-in metal base features six adjustable levelers to stablilize the bathtub
- Removable back access panel
- Optional: Our specially designed spray foam insulation blend adds an extra layer of warmth to the inner wall of the tub, vastly extending your relaxing bathing experience. Please allow an additional 5 to 10 days for production time.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Silas |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 27-3/8" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 66" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 66" L x 36" W x 27-3/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 5% off with code HOT5 |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 14" |
| Water Capacity | 60 gallons |
| Weight | 93 lbs |
| Width | 36" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form