Search
Pietro 69 Inch Solid Surface Freestanding Double Ended Bathtub - No Faucet Drillings - Gloss White
By: Cheviot
Item
4121-WW
$5,918.00
Ships Free - in 3 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Brand-new solid surface constructed of composite resin materials
- Superior insulatin properties
- Hand polished to a glossy sheen
- Stain resistant and easy to clean and maintain
- Integrated overflow with matching drain cover
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Gloss White |
| Length | 69" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 69-1/4" L x 40-1/2" W x 21-5/8" H |
| Overflow | Yes |
| Tub Seating Area | 41-1/8" L x 21-5/8" W |
| Shape | Oval |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 90 gallons |
| Weight | 353 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form