Search
DreamLine Duet 56 - 60 inch W x 72 inch H Semi-Frameless Bypass Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-1260728-S
Starting at:
$780.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Duet sliding bypass shower or tub door has a sleek, elegant design that will complement both classic and modern bathroom decors. The Duet features semi-frameless glass and smooth gliding rollers for a touch of traditional style, and offers a clean, streamlined appearance. DreamLine has the ultimate solution for your shower project. Glass is treated with DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant coating for superior protection and easy maintenance.
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 23-27 in.
- Double sliding bypass configuration allows entry to the shower from left or right side
- Semi-Frameless glass design for a streamlined look
- Wall profiles allow up to 1/2 in. of adjustment per side for out-of-plumb (uneven walls)
- Top and bottom guiderails can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- 5/16 in. (8 mm) thick certified clear tempered glass
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Specially designed rollers create a smooth, quiet gliding operation
- Two convenient towel bars double as handles on each panel
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Pictured SlimLine shower base is not included
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Duet |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| For use with | Alcove Shower Base |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 72" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 2 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56 - 60" W x 72" H |
| Walk-In Opening | 27" |
| Weight | 145 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form