Search
Aqua Swing 34 in. W x 58 in. H Frameless Tub Door - Chrome
By: DreamLine
Item
SHDR-3734580-01
$410.00
Ships Free - in 5-10 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Aqua Swing is a frameless pivot tub screen door with a contemporary European flair to enhance the appearance of your bathroom. The design offers a clean, elegant and open look to complement your décor. Clean lines and a continuous hinge of the Aqua Swing add style and create an open, inviting shower space. Choose DreamLine for the ultimate solution for your shower project!
OVERVIEW
- Model Size: 34 in. W x 58 in. H
- Walk-in Opening: 57 in. (in a 60 in. opening space)
- Configuration consists of a Single Panel Swing Door
- Great choice for smaller bathrooms, where a sliding door will not work
- Continuous self-centering pivot allows rotation into and out of the bathtub
- Anodized aluminum wall profile allows up to 3/8 in. adjustment for out-of-plumb (uneven walls)
- Quality 1/4 in. (6 mm) thick certified clear tempered glass
- Frameless curved glass design with a European style
- Convenient towel bar handle
- Reversible for a right or left wall installation to fit your specific layout
- Hardware Finish: Chrome
- Suitable for installation on any straight (not curved) bathtub
- Also available with Optional Extender Panel (SHDR-3734580-EX) or Return Panel (SHDR-3734580-RT) configurations
- Professional installation recommended
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Aqua Swing |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Swing |
| Drain Included | No |
| Finish | Chrome |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar and Knob(s) |
| Height | 58" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 1 |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 34" W x 58" H |
| Walk-In Opening | 57"" |
| Weight | 58 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form