Search
Dakota 68 Inch Cast Iron Slipper Bathtub - Continuous Rolled Rim - No Faucet Drillings - White
By: Cheviot
Item
2157W
$7,770.00
Ships Free - in 3 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Brand-new traditional porcelain over cast iron construction
- White porcelain enamel interior with white finished exterior
- Continuous Rolled Rim
- Tub Style: Slipper
- Made in Europe
- Decorative and soft slip resistant bathing well
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | No |
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Length | 68" |
| Material | Cast Iron |
| Overall Dimensions | 68" L x 30" W x 33" H |
| Overflow | Yes |
| Tub Seating Area | 43" L x 15" W |
| Shape | Oval |
| Style | Freestanding, Skirted, Slipper |
| Water Capacity | 54 gallons |
| Weight | 357 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form