Search
6030 SMIN AcrylX Alcove Bathtub
By: Aquarius
Item
AC003042
Starting at:
$719.00
15% off with code VIP15
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Carson designer bathtub is crafted from an AcrylX applied-acrylic finish that is high gloss and durable. This unit comes with an oversized bathing well that is roomier than most tubs. The backrest is comfort sloped for your bathing pleasure. This unit is integrally skirted, pre-leveled and ideal for tile wall applications. AcrylX with the strength of Armor Core eliminates the common issues associated with traditional construction. Our Armor core tub bases can withstand over 1,000 lbs. of pressure.
OVERVIEW
- 60 x 30 Overall Dimensions: 60" L x 30" W x 18" H, Seating Area: 46-1/2" L x 22-1/2" W
- 60 x 32 Overall Dimensions: 60" L x 32" W x 18" H, Seating Area: 42-1/4" L x 21-1/8" W
- 60 x 36 Overall Dimensions: 60" L x 36" W x 18" H, Seating Area: 42-1/4" L x 25-1/4" W
- 60 x 42 Overall Dimensions: 60" L x 42" W x 18" H, Seating Area: 42-1/4" L x 28" W
- Alcove bathtub
- Made of durable and long-lasting AcryIX material
- Integral 16 in. skirt
- Standard round drain
- Available in timeless white color to complement any bathroom decor
- Available in left-hand and right-hand drain configurations to fit your specific bathroom layout
- High-gloss finish adds luxurious look to your bathroom
- Includes an ergonomic backrest for bathing comfort
- Adds a modern look to any bathroom
- Proudly made in United States
- Slip-resistant textured bottom
- Space saving
- Designed as an easy solution to remodel your bathroom
- Product warranty: Limited Lifetime
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Carson |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | No |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 16" |
| Length | 60" |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX |
| Minimum Threshold Required | 2.5 |
| Overall Dimensions | 60" L x 30" W x 18" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 15% off with code VIP15 |
| Tub Seating Area | 46-1/2" L x 22-1/2" W |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 10-1/2" |
| Style | Alcove |
| Walk-In Opening | 58 1/4" |
| Water Capacity | 49 gallons |
| Weight | 59 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form