Search
Vertical Acrylic Fluted Freestanding Tub
By: Randolph Morris
Item
RMD77-S
Starting at:
$1,349.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Vertical Acrylic Fluted Freestanding Tub will add character to the bathroom design in your home. Truly comfortable with a textured artistic flare, this tub features ample space for relaxation in a high-gloss, stain-resistant acrylic material that will not fade. With quality craftsmanship, it will become a long-lasting statement piece. Reinvent and enjoy your space!
OVERVIEW
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface resists the growth of mold, mildew, and bacteria
- High-gloss finish is reistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Spacious ergonomic bathing area, designed for comfort
- Renewable and repairable, only need to be polished to become a new product
- Flexible molding and custom trimming for customers exclusive designs and luxury presence
- Installation by an experienced plumber is recommended
- Optional: Our specially designed spray foam insulation blend adds an extra layer of warmth to the inner wall of the tub, vastly extending your relaxing bathing experience. Please allow an additional 5 to 10 days for production time.
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Groove |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Inside Dimensions | 39-3/8" L x 18-7/8" W |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 59" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 59" L x 29-1/2" W x 22-7/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Soaking Depth | 15-3/4" |
| Style | Double Ended, Fluted, Freestanding |
| Weight | 75 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form