Search
Rainfall Shower Set with Handshower
By: Randolph Morris
Item
RMXA1-S
Starting at:
$199.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Upgrade your master suite with this rainfall shower set. Featuring a wall mounted rainfall showerhead and a smooth, comfortable to hold handshower that attaches to a wall mounted dock, this shower set is the perfect complement for a modern style bathroom. The diverter allows you to switch from a soothing rain shower to a handheld shower with the turn of a handle.
OVERVIEW
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Shower system includes wall mount rainfall shower head, wall mount hand shower, hand shower water connection and a 2-way in-wall diverter
- 2-way diverter features 1/2" IPS inlets, and controls water flow between 2 shower outlets
- Showerhead and handshower are made of ABS
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Handle Style | Metal Lever |
|---|---|
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shower Arm Length | 15-1/2" |
| Shower Arm Included | Yes |
| Showerhead Dimensions | 8" |
| Swivel | Yes |
Product Features
Resources
Login and Registration Form