Search
DreamLine Flex 38 - 42 inch W x 72 inch H Semi-Frameless Pivot Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-22427200-S
Starting at:
$600.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Flex pivot shower door or enclosure has modern appeal and a semi-frameless design that is ideal for those that want the beauty of frameless glass, but have budget or design limitations. The versatile Flex model combines cutting-edge pivot hardware and an impressive capacity for width adjustment, which simplifies installation and offers dependable performance. Complete your bathroom with the elegant and innovative look of the Flex model from DreamLine for the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 38 - 42 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 22 7/8 in.
- Up to 4 in. width adjustment within telescopic rails
- An additional 1/2 in. adjustment per side for width or out-of-plumb (uneven walls) within wall profiles
- Full length magnetic door latch for water tight closure
- Solid brass pivots provide durability and luxury
- Anodized aluminum wall profiles
- Reversible for right or left door opening installation
- 1/4 in. (6mm) thick certified clear tempered glass
- Semi-Frameless glass design that is built to last
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Professional installation recommended
- Pictured SlimLine shower base is not included with this product
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Flex |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Pivot |
| For use with | Alcove Shower Base |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Grip |
| Height | 72" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 1.375 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 41" - 50" |
| Overall Dimensions | 38 - 42" W x 72" H |
| Walk-In Opening | 22 7/8" |
| Weight | 88 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form