Search
Peoria 60 x 60 Acrylic Drop-In Bathtub with Center Drain
By: Aquarius
Item
RMRNIBIZATOFSKWHT
$989.00
15% off with code VIP15
Ships Free - in 2-3 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Peoria Drop-In Bathtub with Center Drain is a perfect marriage of design and functionality that sets the stage for a luxurious bathing experience. Immerse yourself in the epitome of sophistication as you embrace the sleek contours and thoughtful features of this meticulously crafted centerpiece. Crafted with precision, this bathtub is designed to be dropped into a custom surround, seamlessly integrating into your bathroom for a polished and tailored appearance. The clean lines and smooth edges of the drop-in design offer a contemporary aesthetic that complements a variety of interior styles, from modern to classic. The center drain adds a touch of practicality and versatility, allowing for flexible positioning within your bathing space.
OVERVIEW
- Corner Bathtub
- Made of Premium Thermal Cast Acrylic resistant to stains
- Neo-angle look
- Timeless white color
- Deep sump height: 16.125 in.
- 21.5 in. front skirt
- Standard round drain
- Textured floor for slip-resistance
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Peoria |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 21-1/2" |
| Length | 60" |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 60" L x 60" W x 21-1/2" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 15% off with code VIP15 |
| Tub Seating Area | 40" L x 33" W |
| Shape | Specialty |
| Style | Corner |
| Walk-In Opening | 58 1/4" |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form