Search
Noah Collection Double Bowl Reversible Undermount Sink - Brushed Stainless Steel
By: Whitehaus Collection
Item
WHNCMD5221
$2,906.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Noah Collection Double Bowl Reversible Undermount Sink with an Integral Drain Board from Whitehaus
- Constructed of 16 Gauge 304 Series Stainless Steel
- Features Zero Radius Corners and Full Undercoat Under Sound Deadening Pads
- 18/8 Chrome and Nickel Content
- Includes Mounting Hardware and a Template
- Each Bowl has 4 Diagonal Drain Grooves to Channel Water Directly to Drain
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | 60/40 |
|---|---|
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Inside Dimensions | Left Basin: 19-3/4" L x 18-1/4" W x 8" H, Right Basin: 13-1/4" L x 18-1/4" W x 8" H |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 51-1/2" L x 21" W x 8" H |
| Width | 51 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form