Search
40 x 38 AcrylX Alcove Center Drain Three-Piece Shower in White
By: Aquarius
Item
G3637BF625WH-S
Starting at:
$2,395.00
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- The threshold and two stainless steel safety bars enable easy access and use of this attractive and practical safety shower
- The shower stall features a white frameless fold up seat, two stainless steel grab bars, stainless steel curtain rod and recessed soap dish
- The three-piece installation is simple and can be done from the front or back of the unit
- The shower base is pre-leveled and ready to install, has a steel reinforcement rod, textured safety finish and a chrome-plated brass shower drain is included
- The shower will not accept a door
- Barrier free, easy entry threshold that cannot accommodate a shower door, with collapsible dam, stainless steel curtain rod, and premium weighted shower curtain
- Factory installed white HDPE fold-up seat, 2 stainless steel grab bars, and chrome plated brass drain
- Patented, pre-leveled shower base with steel rod and ArmorCore reinforcement, textured finish floor, and easy installation (no mortar required) reduces installation costs
- Walls are fully wrapped with wood and metal rod inserts for maximum reinforcement, adding extra strength for any future accessory installation
- Simple, easy, 3-piece installation from the front or rear
- Attractive, easy to clean, high gloss finish
- Premium, durable, Acrylx/fiberglass construction that meets or exceeds UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, FHA
- The construction is premium, durable, acrylic/fiberglass
- Made in the USA with a lifetime limited warranty
- Limited lifetime manufacturer warranty
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 10"" |
| Finish | White |
| Inside Dimensions | 36" L x 36" W |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX/CenturyStone |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 40-1/4" L x 38-1/2" W x 77-1/2" H |
| Shape | Rectangle |
| Weight Capacity | 165 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form