Search
Limited Editions Collection Baccus Vessel Sink - Black Copper
By: Thompson Traders
Item
RCDW
$914.00
Ships Free - in 2 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Round semi-double wall hand crafted copper sink by Thompson Traders
- Black copper finish
- Hand crafted by skilled artisans
- Includes FREE color matched solid brass grid drain - $99.00 Value
- No overflow
- Constructed of 16-17 gauge copper
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Size | 1 1/2" |
|---|---|
| Faucet Centers | None |
| Finish | Black Copper |
| Gauge | 17 |
| Height | 6-3/4" |
| Inside Dimensions | 15" x 6-1/2" D |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 17" |
| Material | Copper |
| Width | 16" - 20" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 17" L x 17" W x 6-3/4" H |
| Overflow | No |
| Shape | Round |
| Sink Style | Vessel |
| Width | 17" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form