Search
Old Fashioned Country Fireclay Utility Sink with High Backsplash - White
By: Whitehaus Collection
Item
OFCH2230-WHITE
$1,726.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Styled with a high back Splash
- Handmade from natural clay, molded, and then baked into an elegant, smooth and glossy finish
- Can be used as a Kitchen or Laundry Sink
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | 8" Wall Mount |
| Finish | White |
| Inside Dimensions | 26-1/2" Lx 18-1/2" W x 7-3/4" W |
| Installation Type | Drop-In |
| Material | Vitreous China |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 30" L x 22" W x 15-1/2" H |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form