Search
Cora 72 Inch Solid Oak Bathroom Vanity with Rectangular Undermount Sinks - White
By: Randolph Morris
Item
RMAST-72-WHSQ-S
Starting at:
$1,187.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The classic white Cora Bathroom Vanity will instantly brighten your master bathroom. This 72-inch bathroom vanity features two sinks with matching under sink space, perfect for couples. The middle of the vanity is lined with three spacious drawers with contrasting black hardware. Made from solid oak, the Cora Vanity is designed to last a lifetime. Pair with other products from the Cora Collection.
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Features two rectangular undermount sinks
- Mortise and tenon joints ensure durability and stability
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Vanity doors have soft-closing hinges
- Vanity drawers have soft-closing slides
- Spacious counter space offers plenty of room to keep toiletries closeby
- Three drawers offer plenty of storage
- Classic white design
- Choose from three countertop options
- Features gold pull-style handles
- Perfect size vanity for a master bathroom suite
- Bathroom sink faucet and mirror are sold separately
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Cora |
|---|---|
| Finish | White |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 72" |
| Material | Solid Oak |
| Mirror Included | No |
| Width | 72 Inch |
| Number of Basins | 2 |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 4 |
| Overall Dimensions | 72" L x 72" W x 34" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Style | Contemporary, Farmhouse, Traditional, Transitional |
| Vanity Weight | 154 lbs |
| Width | 72" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form