Search
Aqua-Q Swing 39 1/2 in. W x 72 in. H Frameless Shower Door
By: DreamLine
Item
SD-374072Q
Starting at:
$370.00
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Aqua-Q Swing is a frameless shower screen with a continuous pivot. The design offers a clean and elegant look to complement your open-space decor. Paired with a convenient towel bar, the integrated self-centering pivot enhances the modern aesthetic of straight-edge glass to create an inviting shower plan.
OVERVIEW
- Model Size: 39 1/2 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 57 in. (in a 60 in. opening space)
- Configuration: Single Panel Swing Screen
- Continuous, self-centering pivot allows rotation into and out of the shower
- Anodized aluminum wall profile accommodates up to 3/8 in. for out-of-plumb (uneven walls)
- Convenient towel bar handle
- Quality 1/4 in. (6 mm) thick certified clear tempered glass
- Hardware Finish: Chrome
- Reversible for a right or left wall installation to fit your specific layout
- Professional installation recommended
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Aqua-Q Swing |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Swing |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar and Knob(s) |
| Height | 71" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Aluminum |
| Minimum Threshold Required | 1 |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 39 1/2 in. W x 72 in. H |
| Walk-In Opening | 57" |
| Weight | 77 |
| Width | 39 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form