Search
Noah Collection Stainless Steel Double Bowl Undermount Kitchen Sink- No Faucet Drillings - Brushed Stainless Steel
By: Whitehaus Collection
Item
WHNDBU3120
$687.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Noah Collection Undermount Kitchen Sink
- Double Bowl - Small and Large Sizes
- Constructed of 18 Gauge, 304 Series Stainless Steel
- Full undercoat over sound deadening pads for quiet sink operation
- Includes mounting hardware and a template
- D-Bowl (large bowl) available on left side only
- Optional Grids Sold Separately
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | 60/40 |
|---|---|
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Inside Dimensions | Left Basin: 17-3/4" x 18-1/2" x 9", Right Basin: 10-1/2" x 15-3/4" x 7" |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 31-1/2" x 20-3/4" |
| Weight | 24 lbs |
| Width | 31 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form