Search
Chefhaus Single Bowl Undermount D Bowl Kitchen Sink- No Faucet Drillings - Brushed Stainless Steel
By: Whitehaus Collection
Item
WHNC2321
$1,487.00
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Whitehaus Collection Chefhaus single bowl undermount sink
- 16 gauge, 304 series stainless steel
- 18/8 chrome and nickel content
- Full undercoat over sound deadening pads
- Bowl has 4 diagonal drain grooves to channel the water directly to the drain
- 1" radius corners
- Includes mounting hardware and a template
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Inside Dimensions | 21" x 18-5/8" x 9" |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 23-1/4" x 20-7/8" x 9" |
| Width | 23 1/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form