Search
60 x 32 Resin Shower Base
By: Randolph Morris
Item
RMDY-T158M-S
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Constructed from a premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Highly resistant to scratches and impacts
- Anti-slip surface ensures safety while showering
- Concealed Drain with Cover Cap included
- Resistant to chemical agents, reducing the appearance of surface stains
- 100% waterproof - will not absorb water
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Depth | 32" |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | End |
| Height | 1" |
| Includes | Drain Cover |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 60" |
| Material | Stone Composite |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 60" L x 32" W x 1" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Rectangle |
| Size | 60 x 32 |
| Weight | 92 lbs |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form