Search
DreamLine Infinity-Z 32 inch D x 60 inch W x 74 3/4 inch H Semi-Frameless Sliding Shower Door and Shower Base Kit
By: DreamLine
Item
DL-6971-FR
Starting at:
$990.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Infinity-Z sliding shower or tub door offers classic style with a modern touch. The Infinity-Z will transform your bathroom with a beautiful balance of functionality, elegance and sophistication. A variety of finishes and glass options will match any bathroom decor. The SlimLine shower base completes the look with a low profile design for a sleek modern look. Choose the DreamLine Infinity-Z Kit for the ultimate solution to your shower project.
OVERVIEW
- Kit Includes: Infinity-Z Shower Door and SlimLine Shower Base
- Kit Size: 32 in. D x 60 in. W x 74 3/4 in. H
- Walk-in Opening: 21 3/8 - 25 3/8 in.
- Infinity-Z Shower Door Configuration: Stationary Panel and Sliding Door; Reversible for a right or left door opening to fit your specific layout
- Quality 1/4 in. (6mm) thick certified tempered glass; Convenient towel bar on the Stationary Panel
- Up to 1 in. of adjustment for out-of-plumb (uneven) walls per side
- Model can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- SlimLine Single Threshold Shower Base: Low profile threshold design for easy entry and exit
- Slip-resistant textured floor pattern for safe showering; Glossy acrylic finish is scratch and stain resistant
- Integrated tile flange for water leak prevention; Reinforced with fiberglass for durability
- Drain opening fits any standard 2 in. compression fitted drain (not included)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Warranty for shower door and base; Three (3) Year Limited Warranty for All Hardware Finishes.
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Warranty for shower door and base; Three (3) Year Limited Warranty for All Hardware Finishes.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Infinity-Z |
| Depth | 32" |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Sliding |
| Drain Included | No |
| Drain Size | 2" |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Frosted |
| Handle Style | Bar |
| Height | 74-3/4" |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 60" |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 1/4" |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 32" D x 60" W x 74-3/4" H |
| Shape | Rectangular |
| Walk-In Opening | 25 3/8" |
| Weight | 178 lbs |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form