Search
White Vida 60 X 36 Accessible Bathroom Shower Pan with Left Drain
By: Renovative Bath
Item
RBX6036BFPL-WHC
$875.00
15% off with code SHOWER
Ships Free - in 2 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Beveled Entry - No recess required
- Barrier free walkthrough shower system
- Easy access with level platform threshold
- Spacious rectangular platform shape
- AcryIX finish is scratch and stain resistant for easy maintenance
- Adaptive design that can accomoate future accessory installation or removal
- Shower Walls, grab bars, bench and shower faucet sold separately
- Made in the USA
- Constructed of Premium AcrylX
- Precision fit molding for easy alignment and DIY friendly installation
- Textured slip-resistant floor for safety
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| m2_base_size | 36 x 60 |
|---|---|
| Certification | cUPC |
| Collection | Vida |
| Drain Location | Left |
| Drain Size | 8-1/2"" |
| Finish | White |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 36" |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 36" W x 60" L |
| Promotional Code | 15% off with code SHOWER |
| Shape | Rectangle |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form