Search
White Vida 60 X 32 Accessible Bathroom Shower Kit with Left Drain
By: Renovative Bath
Item
RBX6032BFK3L-WH
$3,148.00
15% off with code SHOWER
Ships Free - in 2 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
A convenient, flush shower floor offers easy access to this spacious, left drain shower featuring a beveled entry. Constructed from Premium AcrylX with a modern design mimicking trendy, large-format subway tile, this accessible shower from Renovate Bath delivers sophisticated style and adaptive design to accommodate grab bars, a bench, and other accessories.
OVERVIEW
- Kit includes: High-quality back wall and high-quality shower pan base
- Made in the USA
- Constructed of Premium AcrylX
- Precision fit molding for easy alignment and DIY friendly installation
- Subway tile wall pattern
- Interlocking base and wall design
- Breakthrough easy install five-piece design
- Textured slip-resistant floor for safety
- Beveled Entry - No recess required
- Barrier free walkthrough shower system
- Easy access with level platform threshold
- Spacious rectangular platform shape
- AcryIX finish is scratch and stain resistant for easy maintenance
- Attractively designed back wall
- Includes complete trim kit for easy installation
- Adaptive design that can accomoate future accessory installation or removal
- Grab bars, bench and shower faucet sold separately
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| m2_base_size | 32 x 60 |
|---|---|
| Certification | cUPC |
| Collection | Vida |
| Depth | 33" |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Left |
| Drain Size | 8 1/2" |
| Finish | White |
| Height | 78" |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 60" L x 33" W x 78" H |
| Promotional Code | 15% off with code SHOWER |
| Weight Capacity | 269 lbs |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form