Search
33 Inch Double Bowl Fireclay Reversible Apron Farmhouse Sink
By: Randolph Morris
Item
BCG33DBW
$649.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Upgrade your kitchen with a double bowl farmhouse sink. Handcrafted in Italy, this farm sink is made from fireclay, offering durability, long-lasting beauty, and functionality. The double basin design is perfect for soaking dishes in one basin and washing in the other. Pair with a bridge faucet for a classic farmhouse kitchen combination.
OVERVIEW
- Made in Italy
- Constructed of heavy-duty fireclay
- Features a non-porous, uniform, scratch, and stain-resistant surface
- Fireclay sinks are poured by hand and may have slight variations
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- Requires extended kitchen sink basket strainer
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | 50/50 |
|---|---|
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Inside Dimensions | 16-1/2" L x 15-1/2" W x 8-1/2" D |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 32-7/8" W x 18" D x 10" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Weight | 132 lbs |
| Width | 32 7/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form